El director de cine checo ganador de un Óscar, Jiri Menzel, que sufría desde hace tiempo graves problemas de salud, falleció a los 82 años, anunció su esposa Olga Menzelova este domingo.

"Nuestro querido Jiri, el más valiente de los valientes. Tu cuerpo dejó nuestro mundo banal en nuestros brazos la pasada noche", escribió en Facebook.

Figura de la Nouvelle Vague checoslovaca portadora de liberad y protestas ante el régimen comunista, el cineasta, nacido en 1938, era igualmente actor, guionista y director de teatro.

Fue recompensado con el Óscar a la mejor película extranjera en 1967 por Trenes rigurosamente vigilados, un drama sobre la Segunda Guerra Mundial.

Después dirigiría una quincena de largometrajes, a menudo aclamados por la crítica. Igualmente se alzó con el Oso de Oro en la Berlinale en 1990 por Larks on a String, un filme realizado en los años 60 cuyo estrenó se prohibió entonces en Checoslovaquia, y con numerosos premios en su país.

Fue formado en la Escuela Superior de Cine de Praga por al gran cineasta Otakar Vavra, inspirador de la Nouvelle Vague en su país, junto a Milos Forman y Vera Chytilova. "Le estoy agradecido por todo lo que me enseñó, y es mucho", declaró Jiri Menzel en 2011, poco después del centenario de su maestro. (I)

Jiřinko náš milovaný, nejstatečnější ze všech statečných. Včera večer doma v našich náručích tvoje tělo opustilo náš pozemský svět. Bylo nám velkou ctí, že jsme tě mohly doprovodit na tvojí poslední cestě. Tvoje láska ke mně a našim holkám byla láskou, která si neklade podmínek. 1 list Korintským 13:1-8 „Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, jsem jenom dunící kov a znějící zvon. Kdybych měl dar proroctví, rozuměl všem tajemstvím a obsáhl všecko poznání, ano kdybych měl tak velikou víru, že bych hory přenášel, ale lásku bych neměl, nic nejsem. A kdybych rozdal všecko, co mám, ano kdybych vydal sám sebe k upálení, ale lásku bych neměl, nic mi to neprospěje. Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá. Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy. Nemá radost ze špatnosti, ale vždycky se raduje z pravdy. Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá. Láska nikdy nezanikne.“ Jiřinko, děkuju za každý den, který jsem mohla být s tebou. Bylo to výjimečné. Děkuju i za ty těžké poslední 3 roky. Stále jsi mi pomáhal. Svou statečností, chutí, neobyčejnou vůlí do života a humorem. Přeju ti hezkej obláček, jaks ty sám říkával... Smrtí nic nekončí a věřím, že se setkáme, ať už v jakékoliv podobě. Protože není možné, aby to tak nebylo. Hladím tě a milujeme tě z celého srdce navěky. Tvoje holky. Olinka, Anička, Evička Todos los seres, todos los acontecimientos de tu vida esta ahi, porque tu los has convocado. De ti depende lo que recielvas hacer con ellos. Ya nadie nos quitará nuestros recuerdos. Všechny bytosti a všechny vaše činy jsou tu, protože jste je svolali. Je jen na vás jak s nimi naložíte. Vzpomínky už nám nikdo nevezme. ----

Una publicación compartida por Olga Menzelová (@olgamenzelova) el